امروز سه شنبه 28 آبان 1398
amozesh-khanevadeh.cloob24.com
0

درباره کوچک بودن يا بزرگ بودن گناه دروغ، روايات فراوانى وجود دارد، در برخى از آن ها، به ويژه در بخش شمارش گناهان بزرگ، دروغ گناه بزرگ دانسته شده است؛ چنان که فضل بن شاذان از حضرت رضا (عليه السلام)نقل مى کند که حضرت در نامه اى به ماءمون گناهان بزرگ را بر شمرده، دروغ را نيز يکى از آن ها معرفى کرد
فقيهان همه اقسام دروغ را جزو گناهان بزرگ نمى شمرند؛ بلکه برخى از اقسام دروغ، مانند دروغ بستن بر خدا و پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم)و پيشوايان معصوم (عليه السلام)، گواهى و شهادت دروغ، قسم دروغ و تهمت زدن را به صورت مسلم، از گناهان بزرگ به شمار آورده اند.
امام صادق (عليه السلام)مى فرمايد:
الکذب على الله و على رسوله و على الاوصياء (عليه السلام)من الکبائر
دروغ بستن به خدا، پيامبر و امامان از گناهان بزرگ است.
فقيهان در باب ((مبطلات روزه   مى گويند: دروغ بستن به خدا، پيامبر و امامان (عليه السلام)نه تنها روزه را باطل مى کند، بلکه ((کفاره جمع   نيز دارد.
نکته اى که بايد بدان توجه شود، اين است که بزرگ يا کوچک بودن گناه دروغ، به ميزان پيامدهاى آن ارتباط ندارد. چه بسا از يک دروغ مفسده اى بزرگ پديد آيد؛ اما از گناهان بزرگ به شمار نرود و بر عکس، يک دروغ، مفسده اى کوچک به بار آورد، اما از گناهان بزرگ شمرده شود.
ميزان غير واقعى بودن دروغ نيز در بزرگ يا کوچک بودن گناه آن، نقشى ندارد؛ البته اصرار ورزيدن بر گناهان کوچک آن ها را به گناهانى بزرگ تبديل مى کند. فقيه بزرگ شيعى، شيخ انصارى (ره)، توبه نکردن از گناه را هر چند تکرارى در آن نباشد، اصرار بر گناه به شمار آورده، آن را موجب بزرگ شدن گناه مى داند
عبدالله بن حجاج مى گويد: از حضرت صادق (عليه السلام)پرسيدم: آيا ((کذاب))کسى است که درباره چيزى دروغ مى گويد؟
حضرت در پاسخ فرمود:

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه