امروز دوشنبه 29 مهر 1398
amozesh-khanevadeh.cloob24.com
0

پس از بدست آوردن اطلاعات در مورد مفهوم روان شناسي سلامت، ممکن است اين سؤال به ذهن شما خطور کند که چگونه مي توانيم از بروز اختلالات رواني جلوگيري کنيم و يا در صورت بروز اختلال رواني اثرات آن را به حداقل برسانيم تا ميزان آسيب آن را بر فرد و جامعه کاهش دهيم.
اگر بهترين دفاع، تهاجم خوب است. بنابراين ارتقاي سلامت نيز بهترين شکل بهداشت رواني به شمار مي آيد. سازمان جهاني بهداشت، بهداشت رواني را چنين تعريف مي کند «فرآيند تواناسازي مردم براي بهبود افزايش تسلط بر سلامتشان ». ديگر متخصصان بهداشت، بهداشت رواني را به اين صورت تعريف کرده اند، علم و هنر کمک به مردم براي تغيير شيوه ي زندگيشان به منظور رسيدن به کمال مطلوب سلامتي» عنصر اساسي در هر تعريفي که از بهداشت رواني ارائه مي شود، مفهوم پيشگيري است. که با مفهوم آن آشنا مي شويم.

 پيش گيري:

پيشگيري را مي توان از دو ديدگاه بررسي کرد:‌ديدگاه موقعيت مدار و ديدگاه فرد مدار در ديدگاه پيش گيري موقعيت مدار، تلاش متخصصان بهداشت و سلامت رواني متوجه کاهش علل محيطي و موقعيتي رفتار غيرعادي است و در ديدگاه پيش گيري فردمدار بر توانايي هاي فرد در مقابله با شرايطي که امکان دارد به رفتار ناسازگار منجر گردد تأکيد مي شود.
در ديدگاه پيش گيري موقعيت مدار، در پي تغيير محيط باشيم. بطور مثال، سعي مي کنيم ميزان ناکاميهاي فرد رادر خانواده، مدرسه و محيط کار به حداقل برسانيم و يا ميزان فشار رواني را با پائين آوردن ميزان انتظارات محيط از فرد کاهش دهيم، در پيش گيري فرد را تلاش مي کنيم تا به فرد کمک کنيم تا انواع روش هاي مقابله با ناکاميها و فشار رواني را بياموزد تا بتواند در قبال انواع گوناگون موقعيت فشار آور مقاومت کند. پيش گيري را چه با ديدگاه موقعيت مدار و چه با ديدگاه فردمدار، مي توان در سه سطح انجام داد: پيشگيري سطح اول، پيش گيري سطح دوم، پيش گيري سطح سوم.  

 پيش گيري سطح اول: در پيشگيري سطح اول کاهش موارد جديد اختلال رواني در يک جامعه مورد توجه قرار دارد. به طور مثال اگر دانستيم که بسياري از اختلالات رواني ناشي از فشار رواني و ناکاميهاي فرد در زندگي اجتماعي است مي توانيم با دادن آگاهي و آموزش، ساير افراد را در مقابل استرس و فشارهاي روزمره مقاوم نمائيم. امروزه از طريق آموزش هاي رسمي و يا از طريق آموزش غيررسمي(رسانه هاي جمعي، راديو تلويزيون، روزنامه و مجلات)توانسته اند ميزان ابتلا به اختلالات رواني را کاهش دهند.  

 پيش گيري سطح دوم: در پيش گيري سطح دوم هدف کاهش زمان و ميزان ناتوان کنندگي يک اختلال رواني است. در پيش گيري سطح دوم، هدف اوليه درمان کامل يک اختلال است. ولي هدف ثانويه مي تواند کنترل بيماري باشد. در حالي که پيش گيري سطح اول، هدف جلوگيري از ابتلاي جمعيت سالم و عادي به اختلال رواني است. در پيش گيري سطح دوم، درمان بر روي جمعيت مبتلا متمرکز مي شود. در اين پيشگيري با اقدامات درماني مناسب، که شامل تشخيص و اتخاذ شيوه هاي مناسب براي درمان مي شود، در قدم اول از گسترش بيماري جلوگيري کرده و در عين حال سعي براي کنترل و درمان کامل بيماري مي کنند. 

پيش گيري سطح سوم: هدف پيشگيري سطح سوم کاهش آسيب هايي است که در نتيجه اختلال حاصل شده است. بر اساس اين پيشگيري از طريق توان بخشي و ممارست هاي اجتماعي مي توان ميزان آسيب را به حداقل رساند، هر چند که ممکن است هيچگاه بهبودي کامل حاصل نشود.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه